به گزارش مرزنیوز و به نقل از دنیای اقتصاد؛ هیأت آمریکایی از گذرگاه رفح در حد فاصل مصر و نوار غزه بازدید کرد.

منابع یاد شده افزودند، هیأت آمریکایی در دفتر ارتش مصر در داخل گذرگاه رفح حضور یافت و فرمانده سنتکام از منطقه مرزی بازدید کرد.

منابع مذکور در ادامه گفتند، این اولین سفر یک مسؤول نظامی آمریکایی به استان سینای شمالی و به شکل خاص به منطقه هم‌مرز با نوار غزه و گذرگاه زمینی رفح بود.

هیأت آمریکایی به دلیل بروز تنش در روابط مصر و رژیم صهیونیستی در پی عملیات محمد صلاح، سرباز مصری که در آن سه نظامی این رژیم در مرزهای مصر با اراضی اشغالی کشته شدند، به اراضی اشغالی سفر کرده و دو روز قبل نیز وارد کشور مصر شد.

گفتنی است مصر، سرزمین و کشوری است در شمال و شمال شرقی قاره آفریقا که مساحت آن ۱٬۰۱۰٬۴۰۸ کیلومتر مربع بوده و از دیدگاه وسعت بیست و هشتمین کشور جهان محسوب می‌شود. در شمال مصر دریای مدیترانه و در شرق آن دریای سرخ قرار دارد. از سمت جنوب با سودان و از سوی غرب با کشور لیبی همسایه است. البته از ناحیه صحرای سینا به اسرائیل نیز مرتبط می‌شود. پایتخت مصر شهر قاهره است و از دیگر شهرهای مهم آن می‌توان به اسکندریه، اسوان، جیزه، فیوم و پورت سعید اشاره کرد. شهرهایی مانند سلوم، بردیا، سیدی برانی، مطروح و العلمین نیز به سبب وقایعی که طی جنگ جهانی دوم در آن‌ها به وقوع پیوست مشهور شده‌اند. در شرق و شمال شرقی این کشور شبه جزیره‌ای است که شبه جزیره سینا خوانده می‌شود و تا پیش از سده نوزدهم در قسمتی به خاک مصر پیوسته بود. اما در سده بیستم کانالی حفر کردند که آن را از خاک مصر جدا کرد و دریای سرخ را به دریای مدیترانه پیوند داد. نام آن، کانال سوئز است که ۱۶۸ کیلومتر طول دارد و چون مسیر ارتباطی میان سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا به حساب می‌آید، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

لینک کوتاه: https://marznews.com/?p=205497